قهوه این نوشیدنی دوست داشتنی از ابتدایی که در فنجان های ما راه پیدا کرده دوره هایی را گذرانده است . در این مطلب به بررسی ۳ موج اصلی قهوه می پردازیم .

موج اول قهوه
موج اول قهوه مربوط به بعد از جنگ جهانی دوم می باشد . در زمانی که قهوه تنها توسط قشر خاصی از مردم نوشیده و مصرف می شد ، در موج اول قهوه با افزایش تدریجی میزان دسترسی افراد به این محصول و راه یافتن آن به آشپزخانه ها راه افتاد.

در این زمان تولیدکنندگان قهوه شروع به تولید انبوه این محصول کردند و قهوه جز محصول های پرفروش شد .

 

سه موج اصلی در قهوه

موج دوم قهوه
در این موج نگاه ها به سمت قهوه به عنوان کالای سود آور و درآمدزا دوخته شد و تجار شروع به تاسیس شرکت های بزرگ همچون استارباکس در شعب های مختلف در سراسر دنیا کردند .

برای اولین بار از عبارت قهوه اسپشیالتی در مجله تخصصی تجارت چای و قهوه استفاده شد ( قهوه اسپشیالیتی قهوه تجاری و برند است ) . همچنین در سال ۱۹۸۲ انجمن قهوه تخصصی آمریکا (SCAA) تاسیس شد.

نگرانی درباره کیفیت قهوه در این دوره افزایش یافت .

سه موج اصلی در قهوه

 

موج سوم قهوه
در ابتدای سال ۲۰۰۰ میلادی با پیشرفت علم شیمی و زیست شناسی و آگاهی از اسید های خوراکی موجود در قهوه و تفاوت میزان آنها در مناطق مختلف ، تاثیر روندهای مختلف بر قهوه ها و دور شدن از قهوه های تجاری و رقابت سرسخت قهوه با شراب ، متخصصان و دانشمندان به این نتیجه رسیدند که می‌توان فاکتورهایی را کنترل کرد .

با کنترل تمامی فاکتورهای مراحل کشت اعم از تک منطقه بودن ، کاشت دان های خاص در ارتفاع های بالا ، استفاده نکردن از کود های شیمیایی و استفاده ار آفت کش های طبیعی ، فرآوری و روش های خشک کردن دان ها ، درجه های پایین رست ، تاریخ مصرف و در نهایت روش های دم آوری ، قهوه ای با کیفیت بسیار بالا تولید کنند .
به قهوه هایی که با این خصوصیات و روش ها تولید می‌شوند اصطلاحا قهوه اسپشیالتی (speciality coffee ) می‌گویند ، قهوه های اسپشیالیتی نسخه تکامل یافته قهوه های کامِرشیال هستند .

سه موج اصلی در قهوه

یکی از کارهای مهم این موج آشنایی تمامی مردم با قهوه و شناخت روش های دم آوری قهوه های دمی وسیله هایی همچون کمکس ، سایفون ، دریپر های دستی و … می باشد ، زیرا در این روش ها دخالت ماشین ها در دم آوری به کلی حذف شده و کنترل و تغییر تمامی فاکتور های دم آوری توسط شخص انجام میشود .

موج سوم با تمرکز بر روی داستان پشت فنجان قهوه یا همان داستان از مزرعه تا فنجان شکل گرفت ، در نتیجه مصرف کنندگان با تاثیر فاکتورها در کیفیت نهایی فنجان قهوه بشتر آشنا شدند.

تفاوت بسیار زیادی در طعم و عطر قهوه هایی سینگل اروجین که دارای شناسنامه هستند و به صورت تخصصی کاشت ، برداشت و رست می شوند با قهوه های تجاری وجود دارد .

نویسنده زهره مزینانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

− 4 = 3